1.1.2024
Folk og kompetanse
,
1.1.2024
Folk og kompetanse
,
Da vi i Stangeland samlet våre ansatte for å feire oss selv før jul ble det for første gang delt ut en helt spesiell pris, nemlig «Årets ekta TS». Den første prisen i rekken gikk til mannen som har styrt kran-skuta med stødig hånd i 40 år, nemlig Trond Helge Skretting.
Trond Helge Skretting ble tildelt prisen «Årets ekta TS». Her får han skulptur og bilde av Olav og Tommy.
Trond Helge Skretting, konsernsjef i Crane Norway Group, ble hedret med en nyopprettet pris under fjorårets Vinterfest, prisen «Ein ekta TS». Prisen fikk han overrukket i forkant av arrangementet av Tommy og Olav Stangeland, og overrekkelsen ble vist til de 700 gjestene på festen.
Trond Helge begynte som daglig leder i Stangeland Kran i 1983. Den gang hadde kran 2,8 millioner i omsetning, mot 1,3 milliarder i dag. Trond Helge har vært sentral i selskapets utvikling siden den gang. Gjennom de 40 årene har han hele tiden jobbet tett med Olav. De to deler lidenskapen for kran-faget.
Trond Helge er ikke i tvil om hva han er stolt av etter alle disse årene.
– Veksten og størrelsen er en ting, men alle de flotte folkene som har vært med er jeg mest stolt av. Det er ikke alle det lå til rette for i utgangspunktet men som har grepet sjansen og levert, og som har blitt til fantastiske medarbeidere. Det er de som har gjort jobben, jeg har vært tilrettelegger, sier Trond Helge.
– Men hva mener du at du selv har bidratt mest med?
– Motet til å si ja, til å vokse med bestillingene og typene oppdrag vi har blitt satt til. Jeg har vært villig til å arbeide mye med det, sier han.
At han selv havnet i Stangeland Kran og senere Crane Norway er en tilfeldighet, ifølge ham selv. Det var da han ikke fikk arbeidstillatelse i England i 1980 at han endte som gravemaskinfører, traff Olav og fikk muligheten til å bli daglig leder i Stangeland Kran.
– Det var en stor mulighet jeg fikk. Jeg bestemte meg tidlig for at jeg ikke var interessert i skole og slikt, så da tilfeldighetene gjorde meg til daglig leder som 24-åring så følte jeg etter hvert at dette er det eneste jeg kan. Det handler om å ta vare på mulighetene, sier Trond Helge.
Og som han uttalte i prisutdelingen har han ingen umiddelbare planer om noen pensjonisttilværelse.
– Jeg har det voldsomt jillt på jobb. Hva i all verden skal jeg gjøre under en palme nå? Tre uker så hadde jeg gått lei, avslutter Trond Helge.
Trond Helge tildeles prisen «Årets ekta TS» fordi han i ord og handling er en virkelig ambassadør for vår visjon og våre verdier. Gjennom hans lederskap og engasjement har han vært med å skape TS-kulturen.
9.7.2025
Veg- og infrastruktur
Vann og avløp
Kulverter og andre konstruksjoner
–Vi bygger faktisk grunnlaget for trygg trafikkavvikling, næringsliv og videre vekst i området, sier prosjektleder Geir Birkeland i Stangeland Maskin.
2.6.2025
Bærekraft og miljø
Samfunnsansvar
I 2026 runder det tradisjonsrike Stangeland Magasinet 45 år, en passende anledning for å ta steget inn i fremtiden. Fra og med sommeren 2026 blir nemlig magasinet kun å finne på våre nettsider, i tråd med vårt fokus på bærekraft.
Et heldigitalt magasin betyr ikke mindre spennende lesestoff. Dessuten får du løpende nyheter på tsmaskin.no, hele året.
26.5.2025
Folk og kompetanse
Tre år etter den forrige MEFA-messen var det endelig tid for Sør-Vestlandets største anleggsmesse igjen. Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) var arrangør av årets messe, som ble en stor suksess med 200 stands, 140 utstillere og en imponerende rekord på 13 800 besøkende på Forus Travbane fra 23. til 25. mai.
19.5.2025
Bygninger
Riving og miljøsanering
Bærekraft og miljø
Innvendig riving og sanering
Betongknusing
Siden mai 2024 har Stangeland Maskin, som underentreprenør for Backe Rogaland, stått for saneringen og rivingen av det 11 000 kvadratmeter store Laerdal-bygget i Bjergsted i Stavanger. Og dette har vært alt annet enn en vanlig rivingsjobb.
5.5.2025
Veg- og infrastruktur
Ferja fra Mekjarvik til Kvitsøy bader i sol denne maidagen. Lam spretter lekent rundt på markene rundt Ydstebøhavn og bekrefter at våren har kommet. Samtidig i fjellet og havflaten under oss, pågår arbeidet med Rogfast for fullt.