21.12.2021

Samfunnsansvar

,

21.12.2021

Samfunnsansvar

,

Julegave til Sykehuset i våre hender

Årets julegave fra Stangeland går til Sykehuset i våre hender. Gaven på 100.000 kroner er et viktig bidrag til en ny såkalt beintetthetsmåler. Den vil sette Stavanger Universitetssjukehus (SUS) i stand til å gi et bedre tilbud til en stor og viktig, men noen ganger glemt pasientgruppe.

Tove Ree overrekker sjekken til Rune Røyksund fra Sykehuset i våre hender, mens Tommy Stangeland og Terje Eide følger begivenheten.

– Vi har fagarbeidere med kompetanse i verdensklasse, og vi vet hvor viktig det er med skikkelig utstyr, sa Stangelands Tove Ree under utdelingen av gaven i november.

Hun forteller at selskapet og de ansatte er opptatt av å gi noe tilbake til lokalmiljøet. Det gjøres på ulike måter, blant annet gjennom 60 sponsoravtaler og et årlig bidrag på flere millioner kroner til blant andre barn og unge, slik at de skal ha best mulige oppvekstsvilkår.

Tidligere mottakere av julegaven på 100.000 kr

Gaven til Sykehuset i våre hender har fokus på voksne og eldre aldersgrupper. En av to kvinner utvikler nemlig beinskjørhet, mens det tilsvarende tallet for menn er en av fem. Tidlig diagnose kan forebygge fire av ti hoftebrudd senere i livet.

Skal tilstanden oppdages, må imidlertid flere pasienter undersøkes, og det må skje tidligst mulig. I dag er kapasiteten ved SUS begrenset, og hele 3000 pasienter står i kø for den enkle undersøkelsen. Nytt og bedre utstyr vil doble kapasiteten, og bidra til forebyggende tiltak og høyere livskvalitet for mange mennesker.

– Rogaland fortjener et sykehus i verdensklasse, og vårt arbeid fokuserer på at fagfolkene der skal ha de beste forutsetningene for å gjøre jobben sin. Vi samler nå inn 1,5 millioner til bentetthetsmåleren, og dette er et viktig bidrag, sier Rune Røyksund på vegne av stiftelsen.

Besøk gjerne https://sivh.no/ for mer informasjon.

Bildegalleri

No items found.

Se andre nyheter

19.12.2025

Stangeland Gruppen, IKM og NorSea går sammen om eierskap i K2 Stavanger

Stangeland Gruppen, sammen med NorSea og IKM har samlet eierskapet i eiendomsutviklingsselskapet K2 Stavanger. De tre partene eier nå 30 prosent hver, og står bak utviklingen av flere store næringseiendomsprosjekter i Stavanger og Sør-Rogaland.

7.12.2025

Folk og kompetanse

Årets prisvinnere 2025

Under Vinterfesten 2025 ble det tradisjonen tro delt ut priser til ansatte som har utmerket seg gjennom året. Den mest prestisjefylte prisen, «Ein ekta TS», ble i år tildelt prosjektleder Per Svendsen.

15.11.2025

Samfunnsansvar

Stangeland gir årets julegave til Rosa Sløyfe og Kreftforeningen

Når Solas største stjerne, Camilla Herrem, kjemper sin viktigste kamp, da skal Stangeland Maskin stille opp. I år går den tradisjonsrike julegaven på 100.000 kroner til Rosa Sløyfe-aksjonen og forskning på brystkreft, gjennom Sola Håndball og Kreftforeningen.

27.10.2025

Anleggsmaskiner og utstyr

Bærekraft og miljø

Teknologi og innovasjon

Når estimater og virkelighet ikke stemmer: Entreprenørenes erfaringer

Er det egentlig bare fryd og gammen med elektriske maskiner?

Entreprenørene gir delte tilbakemeldinger: For noen oppgaver fungerer elektriske maskiner svært godt, mens de i andre tilfeller byr på flere utfordringer enn fordeler.

27.10.2025

Veg- og infrastruktur

E39 Lyngdal: Levert tre måneder før tiden

26. mai 2025 overleverte arbeidsfellesskapet JV Implenia/Stangeland E39 Lyngdal øst–vest til Nye Veier – hele tre måneder før planlagt tid. Prosjektet viser hva som er mulig når tillit, ansvar og samarbeid står i sentrum. Tilliten fra byggherren har vært avgjørende. Nye Veier ga oss ansvar og handlingsrom, noe som har sikret både fremdrift og kvalitet.