2.5.2021

Bærekraft og miljø

,

Utleie og transporttjenester

,

2.5.2021

Bærekraft og miljø

,

Utleie og transporttjenester

,

Landets mest miljøvennlige lastebiler

100% av lastebilparken til Stangeland er nå med Euro6-teknologi, og med ny tankbil i "stallen" sikrer Henning at alle anlegg alltid har nok drivstoff på tankene.

Henning Salte er tankbilsjåfør, og er godt fornøyd med den nye tankbilen.

For en gangs skyld en vindstille og solfylt junimorgen på Jæren. Henning er tidlig på Soma for å tanke opp bilen til dagens første leveranse. Han ankommer i sin splitter nye tankbil, en Scania R580. Rygger til tanken som skal ha HVO-diesel, kobler på sugeslangen og fyller opp til dagens første kjøring ut til den fossilfrie byggeplassen i Lervig i Stavanger.

Lervigkvartalet er fossilfri byggeplass, og alt av anleggsmaskiner er enten elektriske eller kjøres på biodiesel.

Henning transporterer diesel og bensin på fulltid. Det er mange anlegg som skal følges opp, i tillegg til drivstoffanlegget på hovedkontoret på Soma, et anlegg med en kapasitet på 202.000 liter. Han har kjørt tankbil siden 2007, og behovet for drivstoff har økt i takt med aktivitetsnivået i virksomheten.

– Tidligere kjørte jeg diesel bare et par dager i uken, men nå er det blitt en fulltidsjobb. Jeg leverer også til andre firmaer i gruppen som Kolnes og Jærpukk, sier han.

I løpet av en dag er han innom 5–15 anlegg, alt etter behov og avstand. Biodiesel henter han i Mandal eller i Oslo, og bunkrer til depot på Soma eller Kalberg. Diesel og bensin henter han stort sett i Lervig i Stavanger.

Du kan lese mer om Lervigsvartalet her

Tanken rommer 23.000 liter, og har fire adskilte kammer. Det tar 15 minutter fra Henning har koblet på den 4 tommer store slangen, til bilen er full. I tillegg har han mulighet til å koble på henger med en kapasitet på 18.000 liter.

– Kamrene gir meg fleksibilitet, og gir meg en mulighet til å ha med fire ulike drivstofftyper på samme rundtur, sier han.

Totalt er det 78 lastebiler i Stangeland Maskin. I perioden fra oktober 2018 til september 2020 økte andelen med Euro 6-motor fra 56 % til 93 %, og nå i mai er tallet 100 %.

– Det er vi utrolig stolte av. Det er en viktig konkurransefaktor og en del av kulturen vår, og det viser også at vi tar miljøet på alvor, poengterer Tommy Stangeland.

Bildegalleri

No items found.

Se andre nyheter

16.9.2023

Ryfylke

Samfunnsansvar

Åpnet dørene for strandbuen: – Fantastisk kjekt

Lørdag 16. september inviterte Stangeland Maskin Ryfylke til åpen dag i Ryfylkevegen på Tau. Arrangementet ble en stor suksess.

1.9.2023

Folk og kompetanse

Vellykket fagdag på Kalberg: – Viktig for rekrutteringen

Fagdagen er blitt et av våre viktigste utstillingsvindu mot ungdommen - fremtidens anleggsarbeider. Fredag samlet vi elever og lærere på anleggsfag på Kalberg.

1.9.2023

Eiendom og investeringer

K. Volden Transport på Fitjar blir en del av Stangeland Gruppen

Stangeland Gruppen blir medeier i K. Volden Transport og styrker satsningen i Sunnhordaland.

29.6.2023

Bærekraft og miljø

Ett år med egne Ytre Miljø-folk: – Viktig at vi er i forkant

Våren 2022 ansatte Stangeland egne fagpersoner innen ytre miljø (YM), som en del av vår satsing på bærekraftig drift. YM-koordinator Kristine Helle Forsaa mener det er naturlig at det går i den retningen.

3.3.2023

Bærekraft og miljø

Stangelandmodellen: Slik setter vi bærekraft ut i praksis

Vi har alltid vært opptatt av å gjøre god nytte av masser i Stangeland. Fremover ønsker vi enda sterkere fokus på en bærekraftig og økonomisk god utnyttelse av massene vi håndterer.