21.4.2022

Anleggstjenester

,

21.4.2022

Anleggstjenester

,

Bedre miljø og mer elvemusling i Fisteråna

Rene og klare bekker og vassdrag krever et økosystem som er friskt og som fungerer. Med en kapasitet til å rense 50 liter vann i døgnet er hver eneste elvemusling avgjørende for økomiljøet i norske vassdrag, blant dem Fisteråna. Bestanden av slike muslinger er imidlertid sterkt redusert de siste 100 årene, og en av årsakene er mindre fisk.

Til venstre oppe er grunnarbeider Erling Munthe, som for anledningen har tatt av seg tørrdrakta, og poserer sammen med sommerhjelp Tommy Skår, maskinførerlærling Christoffer Nordbø og Sigurd Steen fra Sweco.

– For at elvemuslingen skal kunne formere seg, trenger den tilgang til ørret som lever i Hetlandsvatnet, sier Sigurd S. Steen i Sweco. Han er spesialist innen vassdragsteknikk, og bistår Fister Smolt med miljøtiltak i Fisteråna.

Til muslingene er 10–11 måneder gamle, lever de som en larve på gjellene til ørreten. Deretter graver de seg ned i bunnen av vatnet, hvor de først etter 5–8 år kommer til syne i grusen. Her lever de til de er inntil 150 år gamle. Det betyr at en eneste musling renser over 2,7 millioner liter vann i løpet av levetiden.

Slik ser en elvemusling ut. Foto: Sigurd S. Steen / Sweco

Det som er installert er et arrangement for minstevannføring i bekken, dette sikrer at det renner rett mengde vann i åna og muliggjør at ørreten kan vandre fritt mellom åna og vannet via fisketrappen som er installert. Det er også tilrettelagt med riktig fall i åna de første 180 m fra utløpet av Hetlandsvatnet og lagt ut substrat som egner seg for elvemusling.

Stein for stein er sirlig lagt tilbake i åna for å gi ørreten de beste vandreforhold, samt best mulig levevilkår for elvemuslingene.

Arrangementet gjør det lettere å drifte i henhold til konsesjonsvilkårene.

Sweco har sammen med fagfolk fra Stangeland Maskin gjort fortløpende vurderinger av den 180 meter lange strekningen, slik at strømningene i vannet gir optimale forhold for mangfoldet i åna.

Øyvind Nybø er Stangelands formann på oppdraget. Han forteller at prosjektet har vært spennende, men utfordrende.

Erling Munthe har tilbragt mye av arbeidsdagene i vannet, og Øyvind Nybø skryter av den dyktige grunnarbeideren.

– Vi har fått tegninger med høyder hvor rørene skal legges, og Erling Munthe har arbeidet mye i vannet. Han har gått i vannet med stikningsstaven og følt seg frem til grunnforholdene, skryter Øyvind av kollegaen sin.

Både han og de andre som har jobbet med prosjektet har store forventninger til resultatet av arbeidet i åna. Jo bedre forhold for ørreten, desto flere muslinger og bedre vannkvalitet.

Bildegalleri

No items found.

Se andre nyheter

19.12.2025

Stangeland Gruppen, IKM og NorSea går sammen om eierskap i K2 Stavanger

Stangeland Gruppen, sammen med NorSea og IKM har samlet eierskapet i eiendomsutviklingsselskapet K2 Stavanger. De tre partene eier nå 30 prosent hver, og står bak utviklingen av flere store næringseiendomsprosjekter i Stavanger og Sør-Rogaland.

7.12.2025

Folk og kompetanse

Årets prisvinnere 2025

Under Vinterfesten 2025 ble det tradisjonen tro delt ut priser til ansatte som har utmerket seg gjennom året. Den mest prestisjefylte prisen, «Ein ekta TS», ble i år tildelt prosjektleder Per Svendsen.

15.11.2025

Samfunnsansvar

Stangeland gir årets julegave til Rosa Sløyfe og Kreftforeningen

Når Solas største stjerne, Camilla Herrem, kjemper sin viktigste kamp, da skal Stangeland Maskin stille opp. I år går den tradisjonsrike julegaven på 100.000 kroner til Rosa Sløyfe-aksjonen og forskning på brystkreft, gjennom Sola Håndball og Kreftforeningen.

27.10.2025

Anleggsmaskiner og utstyr

Bærekraft og miljø

Teknologi og innovasjon

Når estimater og virkelighet ikke stemmer: Entreprenørenes erfaringer

Er det egentlig bare fryd og gammen med elektriske maskiner?

Entreprenørene gir delte tilbakemeldinger: For noen oppgaver fungerer elektriske maskiner svært godt, mens de i andre tilfeller byr på flere utfordringer enn fordeler.

27.10.2025

Veg- og infrastruktur

E39 Lyngdal: Levert tre måneder før tiden

26. mai 2025 overleverte arbeidsfellesskapet JV Implenia/Stangeland E39 Lyngdal øst–vest til Nye Veier – hele tre måneder før planlagt tid. Prosjektet viser hva som er mulig når tillit, ansvar og samarbeid står i sentrum. Tilliten fra byggherren har vært avgjørende. Nye Veier ga oss ansvar og handlingsrom, noe som har sikret både fremdrift og kvalitet.