11.12.2020
Anleggsgartner
,
11.12.2020
Anleggsgartner
,
Innovasjonsparken på Ullandhaug har fornyet I3-bygget. Med innredning fra 1999, var det på tide å freshe det opp, og nå fremstår kontorlokaler og fellesareal i flunk ny drakt.
Fra venstre er utviklingssjef i Smedvig: Jarl Birkeland. Geir Åge Liland og Ronny Andtbacka er begge fra Stangeland.
Det er Innovasjonsparken som er Stangeland Maskin sin oppdragsgiver på å innrede og beplante ett nytt atrium. Parken ligger på Ullandhaug, og er eid av Smedvig og Forus Næringspark. Kontorlokalene er allerede utleid, og består av en blanding av firma som driver innen forskning, innovasjons og helse.
– Her skal det være godt å oppholde seg, sier Jarl Birkeland. Han er utviklingssjef i Smedvig, og vår kontaktperson for oppdraget.
Innovasjonsparken har vært opptatt av akustikken og at det skal være et grønt miljø. Designet er utformet av Imke Wojanowsk i Atsite. Jarl forteller at artriumet skal brukes både til arrangement, småmøter, være et inspirerende sted å sitte å jobbe, eller rett og slett bare ta seg en pause.
– Det er små sittegrupper i treverk og cortenstål, og alle er utstyr med uttak for strøm. Det er også rom og gulvplass nok til å ha litt større arrangement her, sier Jarl.
Det er plantet sitrontre, appelsintre, oliventre og blåregn for å nevne noe av det grønne. Geir Åge Liland er leder for anleggsgartneravdelingen i Stangeland. Han diskuterer de grønne vekstene sammen med formann Ronny Andtbacka. Planter og trær viser tydelig tegn på trivsel, og de måler blåregnen til å vokse hele 2,5 cm i døgnet.
Det er Stangeland som skal sørge for videre trivsel for trær og blomster. Ukentlig er anleggsgartnere innom for å vanne, luke og vurdere tiltak for optimale forhold. Her er ingen selv-vanningssystem.
– Hver blomstertype og hver tresort krever ulike mengder vann, sier Geir Åge.
Møbler og interiør er designet av arkitekt Imke. Cortenproduktene er produsert av VMV Productions på Vigrestad, og alt av tre er produsert av Treprosjekt på Klepp. Alt er prefabrikkert, og montert på stedet. Både Innovasjonsparken og Stangeland er opptatt av kortreiste produkter, og at det finnes lokal kompetanse på produksjon og konsept.
Mye ble gjort på kort tid. Fra anleggsgartnere og montører fra VMV ankom Innovasjonsparken gikk det 20 dager.
– Det var den tidsrammen vi ble utfordret på, og da leverer vi på det avslutter Geir Åge.
Du kan lese mer om Innovasjonsparken her
3.3.2023
Bærekraft og miljø
Vi har alltid vært opptatt av å gjøre god nytte av masser i Stangeland. Fremover ønsker vi enda sterkere fokus på en bærekraftig og økonomisk god utnyttelse av massene vi håndterer.
10.1.2023
De er 18 og 19 år gamle, og ikke redde for å ta i et tak. Gina og Marius er to av de 48 lærlingene i Stangeland Maskin. Sammen med lærlinger i de andre selskapene i Stangeland Gruppen representerer de fremtiden i bransjen.
4.1.2023
Bærekraft og miljø
Et nytt og unikt system for transportplanlegging i Stangeland gir store besparelser. Færre kjørte kilometer, lavere belastning på veier og kjøretøy og ikke minst redusert utslipp gjør både miljø og økonomi til vinnere.
17.11.2022
Samfunnsansvar
Hvert år deler Stangeland ut en julegave til lag, foreninger eller organisasjoner som gjør noe godt for andre – for samfunnet rundt seg. I år går julegaven til Fra offer til kriger.
10.10.2022
Bærekraft og miljø
Stangeland investerer nærmere åtte millioner kroner i solcelleanlegg til anlegget på Soma. På sikt er målet å bli selvforsynt på energi.