29.3.2021
Folk og kompetanse
,
29.3.2021
Folk og kompetanse
,
God ledelse gir trivsel, kvalitet og gode resultater. Det er utgangspunktet for deltakerne i Stangelands lederutvikling. Målet er at ledergruppen, prosjektledere og avdelingsledere, en gruppe på til sammen 27 personer, skal bli enda bedre forberedt til å ta virksomheten inn i framtiden.
Fra venstre Sigbjørn Tveiten, Bjørn M. Steine, Per Svendsen, Tony Helles, Geir Birkeland, Jørgen Evjen, Solveig Yndesland og Per Gunnar Skårland. Foto; Sonja Hauan.
Stangeland ser ledelse i et bredt perspektiv. Derfor har også formenn og driftsledere et utviklingsprogram, og på nyåret kjøres det program for formenn og baser.
Felles for alle er at mange av dem som får større oppgaver i jobben, har det samme utgangspunktet:
De er ofte gode på fag, men har ikke nødvendigvis erfaring eller formell utdannelse i ledelse. Det handler om å se og løfte menneskene rundt seg, noe som gjør lederutvikling særs viktig.
Stangeland er et suksessfullt selskap med mange gode folk. Måten selskapet drives på, har skapt solide resultater. Derfor er det viktig å finne ut av hva som har fungert godt, slik at vi tar med oss det beste inn i framtiden. Å bli godt ledet er avgjørende for trivsel, effektivitet og høy kvalitet.
For lederen er det viktig å verdsette alle forhold knyttet til jobben: Gode relasjoner, prosessene, det å hele tiden lære – alt det som bidrar til gode resultater og god økonomi.
Programmet for ledergruppen, prosjektlederne og driftslederne startet i januar 2020, etter initiativ fra personalleder Mette Idland og Tommy Stangeland.
De to var opptatt av å styrke lederne, sikre at alle forsto sin rolle og ikke minst fikk en verktøykasse de kunne bruke i jobben. Diskusjonen førte til enighet om å skissere et opplegg for ledergruppen, først bestående av sju personer, før ytterligere 20 ledere ble koblet på.
Programmet består i dag av seks heldagssamlinger gjennom et år. Temaene spenner fra selvinnsikt, kommunikasjon
og framtidens ledelse, til det å håndtere endring, være en del av en ledergruppe og det å være en stadig bedre leder.
At programmet går over tid, har sammenheng med at forskning viser at endring hos mennesker tar minst 12-16 måneder. Stangeland har kjørt programmet i hele 2020 og fortsetter i hele 2021.
For å kunne lage et godt opplegg handlet det om å få informasjon om hvordan lederne selv beskrev sine roller, og hva lederne
hadde behov for av ny kunnskap. I praksis betyr den kartleggingen at lederne selv har beskrevet behov, mål og ønsker for ledertreningsprogrammet.
Hver deltaker i programmet følges også opp individuelt, blant annet gjennom samtaler rundt eget lederskap. Samtlige
er intervjuet, slik at det blant annet har vært mulig å se på den samlede lederskapskapasiteten i Stangeland Maskin.
– Lederutvikling er et middel for å kunne få ut potensialet i selskapet. Driver folk godt lederskap, vil resultatene følge.
Vi vet at de fleste svakheter i et selskap handler om mennesker og følelser og håndteringer av disse. Forskning viser at føler folk at de får brukt kompetansen sin gjennom utvikling i en kultur preget av trygghet og tillit, vil også resultatene komme, sier Sonja Hauan. Hun står sentralt i lederutviklingen i selskapet, og har ansvaret for tema og faglig innhold i samlingene og oppfølgingen.
For formenn og driftsledere gjennomføres opplegget av Evan Jones ved Roger Årdal. Fra starten på 2021 er det også kjørt i gang opplegg for formenn og baser.
– Når som alle gruppene er i gang, er det totalt 130 ulike ledernivå som gjennomfører programmet sier Mette Idland.
9.7.2025
Veg- og infrastruktur
Vann og avløp
Kulverter og andre konstruksjoner
–Vi bygger faktisk grunnlaget for trygg trafikkavvikling, næringsliv og videre vekst i området, sier prosjektleder Geir Birkeland i Stangeland Maskin.
2.6.2025
Bærekraft og miljø
Samfunnsansvar
I 2026 runder det tradisjonsrike Stangeland Magasinet 45 år, en passende anledning for å ta steget inn i fremtiden. Fra og med sommeren 2026 blir nemlig magasinet kun å finne på våre nettsider, i tråd med vårt fokus på bærekraft.
Et heldigitalt magasin betyr ikke mindre spennende lesestoff. Dessuten får du løpende nyheter på tsmaskin.no, hele året.
26.5.2025
Folk og kompetanse
Tre år etter den forrige MEFA-messen var det endelig tid for Sør-Vestlandets største anleggsmesse igjen. Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) var arrangør av årets messe, som ble en stor suksess med 200 stands, 140 utstillere og en imponerende rekord på 13 800 besøkende på Forus Travbane fra 23. til 25. mai.
19.5.2025
Bygninger
Riving og miljøsanering
Bærekraft og miljø
Innvendig riving og sanering
Betongknusing
Siden mai 2024 har Stangeland Maskin, som underentreprenør for Backe Rogaland, stått for saneringen og rivingen av det 11 000 kvadratmeter store Laerdal-bygget i Bjergsted i Stavanger. Og dette har vært alt annet enn en vanlig rivingsjobb.
5.5.2025
Veg- og infrastruktur
Ferja fra Mekjarvik til Kvitsøy bader i sol denne maidagen. Lam spretter lekent rundt på markene rundt Ydstebøhavn og bekrefter at våren har kommet. Samtidig i fjellet og havflaten under oss, pågår arbeidet med Rogfast for fullt.